Je tlak vody v kotle príliš vysoký?
Tlak v kotle je rovnováha medzi vodou a vzduchom v systéme ústredného vykurovania.
Príliš vysoký tlak jedného alebo druhého média môže spôsobiť veľké problémy s vašim kotlom a celým vykurovacím systémom.
Tlak v kotli môže z rôznych dôvodov kolísať a mnoho systémov má v určitých bodoch problémy s tlakom. Pokiaľ máte pocit, že je tlak v kotle príliš vysoký, tento sprievodca vám pomôže vysvetliť, aký tlak je správny a ako ho môžete sami znížiť.
Čo je správny tlak v kotli?
- Ak neviete, kde zistiť tlak vo vašom kotli, obvykle je uvedený na vstavanom tlakomere , ktorý by mal ukazovať hodnotu okolo 1-1,2 baru , pokiaľ nie je zapnuté kúrenie alebo pokiaľ práve nepoužívate teplú vodu.
- Keď zapnete vykurovanie , tlak v kotle sa zvýši a mal by sa pohybovať medzi 1,5-2 bary . Obvykle väčšina kotlov zvýrazní túto oblasť zelene na vašom tlakomere, ktorý je zobrazený na prednej strane ovládacieho panelu. Ak sa pohybuje ručička tlakomeru v tejto časti, tak je systém nastavený správne.
- Pokiaľ je tlak v kotli nízky, spravidla pod jedným barom, môže sa jednať o netesnosť vykurovacieho systému alebo je to známka toho, že je potrebné odvzdušniť radiátory alebo je nutné napustiť vodu do kotla a vykurovacieho systému.
Čo sa stane, keď je tlak v kotle príliš vysoký?
Pokiaľ tlakomer vášho kotla začne prekračovať hodnotu 3,0 bary, môže to spôsobiť zlyhanie vykurovacieho systému alebo poškodenie vášho plynového kotla, ktoré by mohlo byť nákladné.
Jasným ukazovateľom toho, či je tlak vášho vykurovacieho systému príliš vysoký, je skutočnosť, že z poistného ventilu kvapká alebo uniká voda .
Poistný ventil sa obvykle nachádza priamo v kotli a je označený otváracím tlakom (pre kúrenie 3 bary, pre ohrev teplej vody 6-10 barov).
Aké sú príčiny vysokého tlaku v kotli a ako ho znížiť?
- Váš systém bol preplnený vodou. Jedná sa o najčastejšiu príčinu vysokého tlaku, ktorá sa prejaví pri opätovnom natlakovaní systému, keď otočíte ventily na plniacej slučke. Pokiaľ máte odvzdušňovací kľúč k radiátoru, nebude vás to nič stáť a ľahko obnovíte rovnováhu a znížite tlak v kotli.
Ak chcete znížiť tlak, vezmite odvzdušňovací kľúč radiátora a zasuňte ho do ventilu radiátora. Potom ním otočte proti smeru hodinových ručičiek, aby ste uvoľnili vzduch a následne trochu vody zo systému; uistite sa, že máte niečo, čím vodu zachytíte. Vypustite trochu vody a skontrolujte tlakomer kotla, či sa podarilo znížiť tlak na hodnotu 1-1,2 baru.
- Možno máte chybnú expanznú nádobu. Váš kombinovaný kotol má vo vnútri expanznú nádobu, ktorá pomáha udržiavať stály tlak a zabraňuje rýchlym zmenám tlaku v kotli.
Pokiaľ v expanznej nádobe nemáte dostatok vzduchu, môže byť tlak príliš vysoký, čo môže mať za následok, že voda bude vytekať z poistného ventilu. Hoci by ste to nemali riešiť sami, môžete sa pozrieť na náš článok Ako natlakovať expanznú nádobu alebo zavolať preškoleného servisného technika.
- Váš ventil plniacej slučky nebol správne uzavretý. V takom prípade by to mohlo spôsobiť zvýšenie tlaku v kotli, pretože sa do systému dostáva stále nová voda. Skontrolujte, či sú oba ventily plniacej slučky vypnuté a uzavreté v smere hodinových ručičiek.
- Poistný ventil. Úlohou vášho poistného ventilu je vypúšťať vodu, keď začne tlak v kotli stúpať a je príliš vysoký. Pokiaľ zistíte, že poistným ventilom stále prúdi voda je nutné zavolať technika a nechať ventil skontrolovať a vymeniť.
- A konečne vek. Staroba môže hrať veľkú úlohu pri problémoch s vašim kotlom . Pokiaľ máte dojem, že váš kotol má viac problémov, než ste predpokladali, určite ho nechajte skontrolovať preškoleným servisným technikom. Ak potrebujete kotol vymeniť, pozrite sa nanašu ponuku kotlov Hermann.